PAS - Poruchy autistického spektra

Úvod PAS - Poruchy autistického spektra

PAS - Poruchy autistického spektra 


"Autizmus nie je zdravotným postihnutím. Je to iná schopnosť."

 

 

Každý z nás je vo svojej podstate autista, to znamená , že každému z nás niečo vadí, alebo sme v niečom lepší ako iný. Veľa osôb žije na spektre a ich okolie o tom nemusí ani vedieť. Pri slove AUTIZMUS si každý z nás predstaví film Rain Man, ale to je veľmi ojedinelá forma PAS. Alebo priznajme sa napadne nám Sheldon Cooper - seriál Teória veľkého tresku. Chceli by ste ho mať doma? 

No priznajme sa život s nimi je naozaj náročný. 


Ľudia s PAS iba odlišne vnímajú svet - prevažne analyticky, majú prísne nemenné pravidá. 

Je potrebné si uvedomiť, že autizmus nie je choroba, nedá sa liečiť. 


Neporovnávajme sa s nimi.

To je ako keby sme porovnávali operačný systém Android a  iOS.


V posledných rokoch veľmi rýchlo pribúda detí s PAS? V školách a škôlkach je približne polovica detí s nejakou poruchou správania sa , učenia, alebo reči, (PAS - ADD, ADHD...)

To číslo je alarmujúce, pretože zvyčajne cca 3% populácie môžu trpieť nejakým nedostatkom - to považujeme  za normu. Dnes toto číslo vysoko presahuje normu. 


Pravdou je, že v minulosti sa diagnostika nerobila v takom rozsahu a mohlo dôjsť aj nesprávnemu diagnostikovaniu dieťaťa. Takéto deti sa v minulosti považovali za neposlušné,lenivé alebo hlúpe.

Dnes už máme metódy a prístroje, ktoré nám k presnej diagnostike pomôžu. 

 

 

 

Deti s PAS sú častokrát v nejakej oblasti výnimočné a nadpriemerne inteligentné.

 Pri individuálnom vzdelávaní tieto deti dosahujú vysoko nadpriemerné výsledky.  Vytvorme im priestor a získajme z ich vedomostí čo najväčší prínos.  Nikto z nás nevidí svet takými očami ako oni. 

 

 

 

  • Článok od blogerky Evy Petríčkovej - Spolu AUT

 

https://www.heroes.sk/eva-petrickova-rozhovor/?cn-reloaded=1&fbclid=IwAR0KjzXRP31EJNHB4q4QB3dTk_1WwL_oxpHyCQH7dSeka5E_1ikhEF_dIr8  • Video, ktoré krásne vysvetľuje , že autistické  deti iba inak vnímajú svet.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=gyYWNVgRB3Y&feature=youtu.be&fbclid=IwAR15B-GD4w606lN43DYh1_6tYtFMphCaIohzEbegI3udWP0pX_Zov0wlCFI&ab_channel=AmazingThingsProject 

  • Video: SIMULÁTOR AUTIZMU


https://www.youtube.com/watch?v=9WbG2wPfsqo&ab_channel=PlusJEDENDE%C5%87