Autizmus: PAS - Poruchy autistického spektra

Úvod PODPORUJEME

PAS - Poruchy autistického spektra 


"Autizmus nie je zdravotným postihnutím. Je to iná schopnosť."

 

 

Každý z nás je vo svojej podstate autista, to znamená , že každému z nás niečo vadí, alebo sme v niečom lepší ako iný. Veľa osôb žije na spektre a ich okolie o tom nemusí ani vedieť. Každý z nás má silné a slabé stránky. Pri slove AUTIZMUS si každý z nás predstaví film Rain Man, ale to je veľmi ojedinelá forma PAS. Alebo priznajme sa napadne nám Sheldon Cooper - seriál Teória veľkého tresku. Chceli by ste  mať Sheldona doma : ) ? Veľa nám o nich napovie aj seriál dobrý doktor.  

No priznajme sa život s nimi je naozaj náročný. 


Ľudia s PAS iba odlišne vnímajú svet - prevažne analyticky, majú prísne nemenné pravidá. Je preto  potrebné si uvedomiť, že autizmus nie je choroba, nedá sa liečiť. Neporovnávajme sa s nimi. Je to ako keby sme sa pokúšali  porovnávať operačný systém Android a  iOS.


V posledných rokoch veľmi rýchlo pribúda detí s PAS? V školách a škôlkach je približne polovica detí s nejakou poruchou správania sa , učenia, alebo reči, (PAS - ADD, ADHD...)

To číslo je alarmujúce, pretože zvyčajne cca 3% populácie sa môže odlišovať  - to považujeme  za normu. Dnes toto číslo vysoko presahuje normu. 

Pravdou je, že v minulosti sa diagnostika nerobila v takom rozsahu a mohlo dôjsť aj nesprávnemu diagnostikovaniu dieťaťa. Takéto deti sa v minulosti považovali za neposlušné,lenivé alebo hlúpe.

Dnes už máme metódy a prístroje, ktoré nám k presnej diagnostike pomôžu. 

 

 

 

Deti s PAS sú častokrát v nejakej oblasti výnimočné a nadpriemerne inteligentné. To čo sa Vy musíte učiť hodinu, oni sa naučia za pár minút. U  niektorých im fotografická pamäť  neskutočne uľahčuje ich fungovanie v tomto rýchlom svete. Zložité úlohy vôbec nie sú problém. Nečakajte od nich ale , že sa budú rozplývať pri obrázkoch šteniatok a mačiatok a strácať tým čas.  


Nebolo by lepši namiesto slova porucha začať používať slovo evolúcia :)

 


Pri individuálnom vzdelávaní  deti s PAS dosahujú vysoko nadpriemerné výsledky.  Vytvorme im priestor a získajme z ich vedomostí čo najväčší prínos.  Nikto z nás nevidí svet takými očami ako oni.


G.G.

 

 

 
ODPORÚČAME si prečítať a pozrieť uvedené odkazy nižšie: 

 

  • Článok: Od blogerky Evy Petríčkovej - Spolu AUT

 

https://www.heroes.sk/eva-petrickova-rozhovor/?cn-reloaded=1&fbclid=IwAR0KjzXRP31EJNHB4q4QB3dTk_1WwL_oxpHyCQH7dSeka5E_1ikhEF_dIr8  • Video: Video,  ktoré krásne vysvetľuje , že autistické  deti iba inak vnímajú svet.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=gyYWNVgRB3Y&feature=youtu.be&fbclid=IwAR15B-GD4w606lN43DYh1_6tYtFMphCaIohzEbegI3udWP0pX_Zov0wlCFI&ab_channel=AmazingThingsProject

 

 

  • Video: SIMULÁTOR AUTIZMU


https://www.youtube.com/watch?v=9WbG2wPfsqo&ab_channel=PlusJEDENDE%C5%87